|
ثبت نام یا ورود

تجهیز کلیک

سبد خرید 0
‎تومان0

کلید اتوماتیک کامپکت زیمنس 160A مدل 3VL1716-1DD33-0AA0

موجود
SKU
SIEMENS Molded Case Circuit Breaker 55KA/160A .
‎تومان0
پاسخی برای تمامی نیازهای شما کلید اصلی تابلو برق سری 3VL قابلیت تنظیم حفاظت های الکتریکی متناسب با بار قطع و وصل قابل قبول مکانیزم جرقه خاموش کن پیشرفته مطابق با استاندارد (IEC60947-1 , EN60947-1 , DIN VDE0660 PART 100, IEC60947-2 , EN 60947-2 , DIN VDE 0660 PART 101)

معرفی

 • پاسخی برای تمامی نیازهای شما
 • کلید اصلی تابلو برق
 • سری 3VL
 • قابلیت تنظیم حفاظت های الکتریکی متناسب با بار
 • قطع و وصل قابل قبول
 • مکانیزم جرقه خاموش کن پیشرفته
 • مطابق با استاندارد (IEC60947-1 , EN60947-1 , DIN VDE0660 PART 100, IEC60947-2 , EN 60947-2 , DIN VDE 0660 PART 101)

مزایا

 • حفاظت شبکه های الکتریکی
 • حفاظت اتصال کوتاه
 • حفاظت اضافه بار
 • حفاظت ولتاژ(تعادل ولتاژ- قطع فاز)
 • حفاظت موتورهای الکتریکی
 • کنترل ریموت کلید اتوماتیک
 • شارژ فنر موتوری
 • پوشش گسترده جریان
 • قابلیت اطمینان به مکانیزم عملکرد(مکانیزم تریپ – مکانیزم قطع و وصل)
 • ابعاد مناسب نسبت به جریان(آمپر)
 • قدرت قطع بالا

 

کاربرد

 • تاسیسات الکتریکی
 • تابلو برق های فشار ضعیف
 • تابلو برق سیستم های توزیع

توضیحات تکمیلی

کلید اتوماتیک کامپکت چیست؟

کلید MCCB چیست؟

کلید بدنه تزریقی چیست؟

کلید Molded Case Circuit Breaker چیست؟

کلید اتوماتیک موتور دار چیست؟

v   کلیدهای اتوماتیک کامپکت یا کلید فشرده یا کلید بدنه تزریقی

از آنجایی که این کلید به واسطه قالب های خاصی تزریق می شود کلیدهای بدنه تزریقی یا Molded Case  گفته می شود. در تاسیسات فشار ضعیف برای قطع و وصل و برای حفاظت الکتریکی ادوات، تاسیسات و مصرف کننده های متوسط و بزرگ از کلیدهای فشار ضعیف استفاده می شود. عمدتا این کلیدها در سطوح ولتاژ زیر یک کیلوولت کاربرد دارند. در این کلیدها حفاظت های خاصی اعم از اضافه ولتاژ، کاهش ولتاژ، اضافه بار و اتصال کوتاه وجود دارد. لازم بذکر است عملکرد کلیدهای اتوماتیک کامپکت همچون کلیدهای هوایی می باشد. به اینصورت که فنرها به واسطه یک موتور الکتریکی شارژ شده و با وقوع خطای الکتریکی دشارژ می شود و پل های کلید را باز می نماید.

v   ضامن کلید اتوماتیک

ضامن کلید اتوماتیک در سه حالت قرار می گیرد:

1-    در حالتی که کلید به واسطه یک خطای الکتریکی قطع شده باشد ضامن در حالت وسط  یعنی بین حالت قطع و وصل قرار می گیرد. برای وصل کلید می بایست ضامن را در حالت قطع برد و سپس کلید را وصل نمود.

2-    در حالتی که کلید وصل است.

3-    در حالتی که کلید قطع است.

در جریان های بالا ابعاد کلید کمپکت نسبت به نوع هوایی کوچکتر است. بنابراین در مواردی که ابعاد تابلو برق کوچک یا نیاز به قدرت قطع بالا(ظرفیت قطع) نباشد می توان از کلیدهای اتوماتیک کمپکت استفاده نمود.

از دیگر مزایای این کلید قابلیت استفاده در شبکه های AC و DC می باشد. و تفاوت عملکرد آنها در شبکه های الکتریکی در قدرت قطع کلید می باشد. حالت DC قدرت قطع کمتری نسبت به حالت AC دارد.

 

v   حفاظت های موجود در کلیدهای اتوماتیک به ویژه کلیدهای جریان بالا

در یک کلید قسمت های حفاظتی مختلفی وجود دارد که در زیر به چند نمونه از آنها اشاره می شود.

1-    حفاظت اضافه بار: این قسمت شامل یک رله حرارتی یا بیمتال می شود که ممکن است بطور مستقیم با جریان اصلی و یا بطور غیر مستقیم با جریان ثانویه یک ترانس جریان تغذیه شود. این رله (رله بیمتال) از دو فلز به هم چسبیده تشکیل شده است که در اثر حرارت طول یکی از دیگری دارای تغییرات بیشتری است. این امر باعث می شود که در اثر ازدیاد حرارت یا اضافه بار یک فلز خم شده و در نتیجه باعث قطع کلید گردد. معمولا نقطه کار این رله ها بین 5 تا 20 درصد جریان نامی کلید می باشد.

2-    حفاظت جریان اتصال کوتاه: جریان اتصال کوتاه چیست؟ حفاظت در مقابل جریان های بالاتر از جریان اضافه بار بر عهده رله حفاظت اتصال کوتاه(رله مگنتیک کلید اتوماتیک) گذاشته می شود. تا جریان را در مدت زمان کمتری قطع نماید. این حفاظت با یک رله الکترومغناطیسی بوده که یک سیم پیچی بطور مستقیم و یا غیر مستقیم (ترانس جریان) تغذیه شده و در صورت بروز اتصال کوتاه، نیروی مغناطیسی ایجاد شده در سیم پیچ باعث جذب یک اهرم شده و کلید قطع می گردد. معمولا این رله با رله حرارتی(بی متال) بطور سری قرار می گیرد. لازم بذکر است طراح تاسیسات الکتریکی لازم است برای انتخاب مناسب محاسبات قدرت اتصال کوتاه کلید را به درستی انجام دهد.

3-    حفاظت در برابر جریان نشتی: به این قسمت Earth Leakage یا جریان نشتی گفته می شود. این رله در سیستم های تکفاز جریان ورودی وسیله را با جریان خروجی آن مقایسه کرده و در صورتیکه اختلاف آنها از حد مشخصی بیشتر بود دستور تریپ را صادر می کند.

در سیستم های سه فاز، مجموع جریان فازها و مجموع جریان های زمین اندازه گیری شده و در صورتیکه مخالف صفر دستور تریپ و فرمان قطع صادر می شود. غیر صفر بودن این جریان ها بیانگر نشتی جریان می باشد و می تواند برای پرسنل در کارخانجات صنعتی در ارتباط با تاسیسات الکتریکی خطرناک باشد.

4-    حفاظت در برابر ولتاژ پایین شبکه الکتریکی : مورد استفاده این حفاظت الکتریکی در محلی است که افت ولتاژ شبکه الکتریکی بیش از حد مجاز برای مصرف کننده الکتریکی خطرناک باشد. و نیز هنگام راه اندازی خودکار (راه اندازی اتوماتیک) ادوات صنعتی از جمله الکتروموتورها (موتورهای الکتریکی) پس از وصل مجدد ولتاژ شبکه نباشند.

برای جلوگیری از قطع بی موقع این کلیدها در مقابل تغییرات کوچک و سریع ولتاژ، نقطه کار رله ولتاژ پایین در حدود 60 تا 70 درصد ولتاژ نامی تنظیم می شود. تا رله با تغییر کوچک عمل نکند. همچنین کلید مجهز به یک رله تاخیری می باشد که در افت ولتاژهای لحظه ای باعث قطع مدار الکتریکی نگردد.

5-    حفاظت در برابر اضافه ولتاژ: رله شنت چیست؟کاربرد رله شنت در کلید اتوماتیک چیست؟

رله شنت کلید اتوماتیک یا رله ولت متری افزایش ولتاژ بیش از حد مجاز را تشخیص داده و فرمان تریپ را صادر می نماید. معمولا افزایش ولتاژ شبکه الکتریکی برای دستگاه های صنعتی خطرناک است. تنظیمات رله ولتاژ زیاد می بایست متناسب با تاسیسات زیر مجموعه کلید در نظر گرفته شود.

6-    حفاظت در برابر برگشت جریان: این حفاظت اجازه عبور جریان در یک جهت را می دهد. با تغییر جریان عبوری عمل کرده و کلید را قطع می کند. این حفاظت برای کارکرد موتوری ژنراتور الکتریکی استفاده می شود.

7-    حفاظت در برابر جریان پایین: در این حفاظت از یک بوبین مغناطیسی استفاده شده است که جریان ورودی موتور الکتریکی از آن گذشته و باعث نگه داشتن کلید می شود. ولی پس از قطع یا کاهش بار موتور این جریان کم شده و این جریان دیگر قادر به نگه داشتن بوبین مغناطیسی نیست و کلید به واسطه یک فنر قطع می گردد. این بخش برای تشخیص قطع بار موتور الکتریکی کاربردی است.

8-    حفاظت در برابر قطع یک فاز: معمولا این حفاظت برای الکتروموتورهای سه فاز (موتورهای الکتریکی سه فاز) استفاده می شود و در صورت قطع شدن یک فاز دو فاز دیگر قطع می گردد. بعنوان مثال با قطع فاز R ، جریان در فاز S و فاز T افزایش می یابد. بنابراین کنترل و حفاظت برای جلوگیری از آسیب دیدن الکتروموتور لازم است.

9-    حفاظت در برابر ولتاژ نامتعادل- جریان الکتریکی نامتعادل

این حفاظت در زمان نا متعادل بودن ولتاژ سه فاز و جریان سه فاز عمل می نماید و موجب قطع کلید می گردد. ولتاژ و جریان الکتریکی نا متعادل موجب گرم شدن سیم پیچ موتور الکتریکی می گردد و در نتیجه عایق موتور الکتریکی و به دنبال آن سیم پیچ آسیب می بیند. شایان ذکر است وجود این حفاظت ها وابسته به نوع کلید اتوماتیک کامپکت می باشد.

v   ساختمان کلید خودکار  

بطور کلی ساختمان کلید اتوماتیک را می توان به شش بخش تقسیم نمود.

1-    بدنه یا قاب کلید کمپکت: بدنه کلید در واقع یک محفظه عایق است که اجزای کلید را در بر می گیرد. معمولا اطلاعات مهمی بر روی کلید نوشته می شود که تکنسین، مهندس یا اپراتور می بایست قابلیت تجزیه و تحلیل آنها را داشته باشد.

2-    کنتاکت های کلید: در واقع تیغه های کلید با وصل و قطع، جریان الکتریکی را در کلید و شبکه الکتریکی جاری می سازند. کنتاکت ها می توانند در یک امتداد یا موازی با یکدیگر قرار گیرند. در حالتی که کنتاکت ها در یک امتداد قرار گیرند میدان مغناطیسی ایجاد شده ناشی از عبور جریان الکتریکی از کنتاکتها تاثیر چندانی را بر روی یکدیگر ندارند. ولی در حالت موازی این میدان ها بر یکدیگر تاثیر گذاشته و این اثر تقابل باعث می شود کنتاکت ها بر روی یکدیگر نیروی دافعه ایجاد کنند. این امر در جریان اتصال کوتاه باعث می شود کنتاکت ها با سرعت بیشتری از یکدیگر جدا گردند.

3-    جرقه گیر: کاربرد جرقه گیر کلید اتوماتیک چیست؟ با جدا شدن کنتاکت ها از یکدیگر، جریان الکتریکی بالا و اختلاف ولتاژ الکتریکی بین آنها باعث می شود هوای اطراف کنتاکت ها یونیزه شود. این هوای یونیزه رسانای الکتریکی می باشد. در این فاصله هوایی(شکاف هوایی) ایجاد شده یک آرک (قوس الکتریکی) بین کنتاکت ها ایجاد شود.

این جرقه حرارت زیادی تولید می کند و می تواند موجب سوختن(خال زدن کنتاکت ها) کنتاکتها شود. همچنین فشار گازهای تولید شده می تواند موجب منفجر شدن محفظه کلید شود. بنابراین می بایست هرچه سریعتر جرقه خاموش گردد. برای این کار از جرقه گیر استفاده می شود. جرقه گیر(جرقه خاموش کن) از چندین صفحه U شکل ایجاد شده که در اطراف کنتاکت ها قرار می گیرد. زمانی که کنتاکت ها از یکدیگر جدا می شوندجرقه تمایل به عبور از یک مسیر کوتاهتر و با اصطلاح با مقاومت الکتریکی پایین را دارد. این امر باعث تقسیم جرقه به جرقه های کوچکتر می شود. در نتیجه جرقه های کوچکتر زودتر خاموش می گردند.

4-    مکانیزم قطع و وصل کلید اتوماتیک

مکانیزم عملکرد کلید اتوماتیک: با تغییر موقعیت کلید از حالت OFF به ON فنر با اعمال نیرو به اهرم های مکانیزم باعث بسته شدن کنتاکت ها می شود. در موقع قطع کلید نیز فنر با اعمال فشار بر بازوی عمل کننده باعث باز شدن کنتاکت ها می شود.

5-    موتور کلید اتوماتیک

موتور کلید اتوماتیک چیست ؟

کاربرد موتور کلید اتوماتیک چیست؟

کلیدهای اتوماتیک جریان بالا برای مکانیزم قطع و وصل کلید لازم است شارژ فنر به خوبی انجام گیرد از اینرو از یک موتور الکتریکی برای شارژ فنر استفاده می شود. نوع موتور و تغذیه موتور وابسته به کلیدی است که انتخاب می شود.

6-    واحد تریپ

این واحد یک بخش هوشمند کلید می باشد که بطور دستی(کنترل محلی) یا کنترل اتوماتیک(کنترل از راه دور- کنترل خودکار- کنترل ریموت) دستور تریپ یا قطع کلید را صادر می کند. این بخش از انواع رله مانند رله های حرارتی و الکترومغناطیسی برای تشخیص خطا استفاده می کند. این واحد با استفاده از مکانیزم تریپ به واحد قطع و وصل کننده متصل شده است.

 

v    حالت های تریپ کلید اتوماتیک کامپکت

 • تریپ دستی: برای تریپ دستی (تریپ محلی) روی کلید یک اهرم فشاری (شستی فشاری یا پوش باتن فشاری) گذاشته شده است. با فشار این کلیئ میله تریپ دهنده جابجا شده که باعث می شود مکانیزم کلید عمل کرده و کلید قطع کند.
 • رله حرارتی: این بخش از یک نوار بی متال تشکیل شده است که در شرایط اضافه بار و خم شدن تیغه های بی متال باعث جابجا شدن میله تریپ دهنده می شود.
 • رله الکترومغناطیسی(رله مگنتیک): این بخش برای حفاظت اتصال کوتاه شبکه تعبیه شده است. با عبور جریان الکتریک از یک سیم پیچ و آهنربا شدن آن، اهرم عمل کننده جذب سیم پیچ شده و باعث جابجا شدن میله تریپ و صدور فرمان قطع می شود.

 

v   تنظیم کلیدهای اتوماتیک کامپکت زیمنس(نحوه نصب کلیدهای اتوماتیک)

با استفاده از کلید کامپکت قابل تنظیم در تابلو برق لازم است قبل از راه اندازی مشخصات مربوط به حفاظت آن را تنظیم کنیم. این تنظیمات معمولا مرتبط به منحنی جریان-زمان رله های کلید ها شده است. این تنظیمات با دگمه ها (شستی-پوش باتن) و پتانسومترهایی که روی کلید تعبیه شده است انجام می شود. با استفاده از این دگمه ها می توان منحنی جریان-زمان را تغییر داد تا منحنی مناسب برای حفاظت مورد نظر بدست آید. در این حالت تعیین می شود رله ها در چه جریان هایی و چه وضعیتی دستور تریپ و قطع ارسال کنند. معمولا هریک از پوش باتن ها و پتانسومترها بخشی از تنظیمات منحنی کلید را انجام می دهند.

شامل ذکر است بسته به نوع کلیدی که انتخاب می شود دقت و جزئیات این تنظیمات متفاوت می باشد. تنظیمات رله ها به شبکه ای که کلید به آن متصل است، نوع بار، توان، جریان نامی و حساسیت بار وابسته است و باید با توجه به کاتالوگ کلید اتوماتیک زیمنس و بار صورت گیرد.

 

v   درجه حفاظت IP کلیدهای اتوماتیک

در رابطه با موضوع حفاظت کلیدهای اتوماتیک با توجه به روش نصب و نوع استفاده از کلید همواره سه شرط مهم و اصلی باید در نظر گرفته شود.

 • حفاظت اشخاص از خطر تماس با قسمت های برق دار و متحرک کلید
 • حفاظت کلید در برابر اثرات زیان بخش محیط مثل وارد شدن آب، گرد و خاک و یا گازهای خورنده به داخل آن
 • حفاظت محیط در مقابل خطرات ناشی از عملکرد کلید مثل ایجاد جرقه
 • حفاظت کلیدها طبق استاندارد DIN40050 می باشد. برای اطلاعات بیشتر می توانید جدول حفاظت IP را دانلود نمایید.

v    نحوه انتخاب کلید اتوماتیک

نحوه انتخاب کلید اصلی تابلو برق علاوه بر موارد ذکر شده در بالا وابسته به یکسری علائم اختصاری برق و کاربرد آنها می باشد که بر روی بدنه کلید نوشته می شود. که لازم است در زمان انتخاب کلید اتوماتیک موتور دار اطلاعات کافی از آنها موجود باشد. در زیر علائم اختصاری الکتریکی روی کلید شرح داده می شود. اما لازم بذکر است که این اطلاعات منحصر به زیمنس نیست و امکان دارد بعضی از آنها روی کلیدهای موتوردار زیمنس درج نشده باشد.

Ui : ولتاژ عایقی نامیده می شود که بر اساس آن مقاومت عایقی کلید اتوماتیک تعیین می گردد.

Uimp : ولتاژ ضربه نامیده می شود که با پیک ولتاژ ضربه ای تجهیز بدون خراب شدن می تواند تحمل کند.

Ue : ولتاژ نامی می باشد. که ظرفیت قطع و وصل کلید را تعیین می کند. ولتاژ نامی همان ولتاژ فاز به فاز می باشد.

Icu : حداکثر قدرت قطع کلید نامیده می شود. واحد آن KA می باشد. در واقع حداکثر جریان اتصال کوتاه که کلید می تواند قطع کند و  به کنتاکت ها آسیبی نرسد.

Ics : مقدار جریان اتصال کوتاه قابل قطع می باشد. این جریان درصدی از Icu می باشد.

Icm : پیک ظرفیت وصل اتصال کوتاه(این جریان همواره می بایست از Icu بیشتر باشد.

Icw : جریان قابل تحمل کوتاه مدت توسط کلید نامیده می شود.

In : جریان نامی کلید می باشد. جریان نامی کلید جریان مصرفی و پایدار و از پیش تعیین شده می باشد. که کلید در مدت زمان طولانی می تواند آن را به بار تغذیه کند.

Ir : جریان بار تنظیمی نامیده می شود. برای تعیین و حفاظت در مقابل اضافه بار می باشد. مزیت کلیدهای زیمنس این است که رنج گسترده ای از جریان را تحت پوشش می گیرد.

همچنین شما می توانید از کاتالوگ شرکت زیمنس و وب سایت فروشگاه اینترنتی شرکت تجهیز کلیک برای انتخاب بهتر کمک بگیرید.

اطلاعات بیشتر
تولید کننده زیمنس
نوع CIRCUIT BREAKER
عملکرد تابلو برق ( سوئیچینگ یا کلید زنی – توزیع )
تعداد پل 3
متناسب با جریان AC
نرخ جریان 160 A
نرخ ولتاژ عملکرد 690 VAC
تکنولوژی عملکرد حرارتی - مغناطیسی
قدرت قطع 55 KA
موقعیت نصب ثابت ( Fix Mounting )
درجه حفاظت IP20
حفاظت اتصال کوتاه دارد
حفاظت اضافه بار دارد
تنظیم حفاظت بار حد تنظیم اضافه بار دارد - پتانسیومتر | 125 - 160 A
وزن 2 Kg
ارتفاع 157.5 mm
عرض 104.5 mm
عمق 106.5 mm
شرایط محیطی 0 - 70 °c
کشور سازنده germany
نظر خودتان را بنویسید
شما نظر می دهید:کلید اتوماتیک کامپکت زیمنس 160A مدل 3VL1716-1DD33-0AA0